Čas na změnu
Stres je obranný mechanismus organismu v krizových situacích života. V momentech ohrožení vyvolává zvýšenou produkci hormonů, které nám pomáhají okamžitě reagovat na vzniklou situaci pod heslem "bojuj nebo utíkej" v souladu s naší konstitucí. Pokud nebudeme stres považovat pouze za škodlivou věc, ale také za užitečný výstražný signál, který poukazuje na nutnost vlastních změn v našem životě, potom budeme schopni předcházet jeho negativním dopadům.
Stresové faktory
Pocity stresu jsou vyvolané mnoha každodenními faktory, jakými jsou například: hektické ráno, dopravní zácpa, agresivní jízda, konfliktní vztahy, strach, nepříjemný nadřízený, nahromaděné pracovní úkoly, časová tíseň, přepracování nebo syndrom vyhoření. Jejich důsledkem jsou poruchy trávení a metabolismu, ztráta tělesné hmotnosti, únava a vyčerpanost, dysfunkce kardiovaskulárního, nervového a reprodukčního systému, oslabení imunity, křečovitost svalstva a ztuhlost pohybového aparátu. Nadměrné zatížení stresem způsobuje podrážděnost, obtížnou komunikaci a pocit, že nám nikdo nerozumí. Zde je sedm jednoduchých typů pro lepší zvládání stresu a zdravou relaxaci:
- Zpomalte svůj neustále zaneprázdněný rytmus života.
- Věnujte si více pozornosti, naučte se relaxovat a dopřejte si výživný spánek.
- Připravte si horkou lázeň.
- Pečujte o svou pokožku a potírejte ji teplým ájurvédským olejem v rámci celotělové automasáže (abhyanga).
- Regenerujte organismus meditací, cvičením, sportem nebo pobytem v přírodě.
- Čtěte inspirující knihy.
- Sdílejte klidné chvíle s lidmi, kteří vám rozumí.
Přečtete si více v našem článku Stres a negativní emoce - důsledky a rady z pohledu ájurvédy.
Harmonie protikladů
Podle starodávných ájurvédských textů je celý vesmír a dynamika jeho stvoření založená na neustálé interakci protikladů. Za veškerou existencí života se skrývá síla tří kosmických kvalit (sattva, radžas, tamas), ze kterých je odvozeno dvacet základních vlastností (gun). Ty jsou rozděleny do deseti protikladných párů (studený-horký, statický-pohyblivý, suchý-mastný, tupý-ostrý, těžký-lehký, měkký-tvrdý, hrubý-jemný, hladký-drsný, tekutý-tuhý, temný-jasný), které ovlivňují naše pocity a myšlenky. Jejich rovnováha či nevyváženost ovlivňuje náš celkový fyzický a duševní stav. Stresové faktory nebo situace výrazně zvyšují některé z protikladných vlastností a tím provokují naše reakce, které následně vychylují naši rovnováhu z běžného stavu. Nejefektivnější metodou snižování stresu je vědomé odbourávání jeho faktorů a příčin. I přesto však jsme každý den vystaveni stresorům, které nedokážeme ovlivnit nebo eliminovat. Proto potřebujeme uvést svou psychosomatickou dóšickou konstituci (váta, pitta, kapha) do přirozené rovnováhy a posílit tak celkovou odolnost organismu.
Zjistěte svou dóšickou konstituci díky jednoduchému Dóšickému testu online!
Meditace a zdravá mysl
Při nadměrném stresu se krevní cévy smršťují, což způsobuje zvýšení krevního tlaku, mentální strnulost a ztuhlost svalstva. Tento stav neustálé svalové tenze způsobuje zvrásnění pokožky na tváří i na těle a je příčinou předčasného stárnutí. Nejlepší formou snižování stresu je cvičení jógy a meditace. Nesčetné zdravotní výzkumy prokázaly, že meditace přirozeně rozšiřuje krevní cévy, zlepšuje proudění krve, normalizuje krevní tlak, okysličuje buňky a uvolňuje svaly. Během meditace dochází ke zklidnění myšlenek, pocitů a emocí. Pomalé dýchání přináší výrazné uvolnění od napětí a přináší prožitek vnitřního ticha, klidu, lásky, svobody a soucitu. Nechte život plynout a staňte se jeho vědomým pozorovatelem.
„Nedívejte se na chyby v životě druhých, nedívejte se na chyby ve svém vlastním životě. Přinuťte se vidět jen všechny dobré věci, které jste udělali, všechny dobré věci, které se chystáte udělat, a všechny dobré věci, které udělali druzí.“ - Sri Chinmoy