Ájurvédské lékařství zahrnuje ve své praxi dvě různá pojetí zdravotní péče. První z nich je aktivní domácí terapie šamana zaměřená na harmonizaci psychosomatických funkcí, pročištění organismu a posílení imunity. Tento druh léčby zmírňuje příznaky a odstraňuje příčiny onemocnění v jejich počátečních stádiích na základě ustanovení rovnováhy třech biologických energií (dóš), zdravého fungování sedmi tělesných tkání (dhátus), pravidelného vylučování odpadních toxických látek (áma) a harmonického metabolismu neboli trávicího ohně (agni). Druhý způsob ájurvédské léčby pak představuje klinická péče šódhana, která probíhá pod zkušeným dozorem ájurvédského lékaře. Dočtěte se více o Terapeutických metodách ájurvédské medicíny.
Pro koho je vhodná domácí terapie šamana?
Domácí zdravotní terapie šamana je nejvhodnější pro většinu běžně pracujících zaměstnaných lidí, kteří jsou každodenně vystaveni odpovídajícímu napětí a stresu. Dělí se na sedm očistných metod, které se aplikují podle individuálních potřeb za využití bylinných odvarů (kvatha) a elixírů (avaleha), rozemletých bylin (churna), tinktur a sirupů (asáva & arišta), tablet (guti-vati), olejů (taila), balzámů (guggul) a mastí (lepa):
-
povzbuzení trávicího ohně (dípana)
-
očista a detoxikace (páčana)
-
půst (kšut-nigraha)
-
regulace tekutin (trut-nigraha)
-
fyzická aktivita, cvičení, jóga a meditace (vjájama)
-
terapie teplem a září slunce (átapa-séva) nebo vystavování se měsíčnímu svitu ve fázi dorůstání nebo úplňku (čandra-séva)
-
osvěžení čerstvým vzduchem a dechová cvičení (maruta-séva)
Více se dočtete v článku 7 kroků detoxikace podle domácí ájurvédské terapie šamana.