Podstata imunity
Příčiny oslabené imunity pochází z přílišného stresu, psychické nerovnováhy, negativních emocí, znečištění organismu, poruch látkové přeměny, nevhodné stravy a nezdravého životního stylu. Toto vše zásadním způsobem ovlivňuje tvorbu životní síly ódžas, která je čistou podstatou kapha dóši a představuje nejhlubší princip imunity všech tělesných tkání člověka v podobě duševního a fyzického zdraví. Vzniká v průběhu dobrého trávení a správné asimilace nutričních látek. Pokud je síla trávicího ohně (agni) nedostatečná, potom dochází k nadměrnému hromadění toxinů, které oslabují formování této esence a snižují tak odolnost imunitního systému.
Ódžas
Ódžas představuje nejhlubší princip imunity v podobě duševního a fyzického zdraví. Je biologickou substancí vznikající v průběhu biosyntézy v každé ze sedmi tělesných tkání. Utváří základní energetickou rezervu celého těla a zodpovídá za celkovou vitalitu, sílu, odolnost a imunitu organismu. Zajišťuje aktivní ochranu proti virům, bakteriím a infekcím. Při snížené hladině ódžasu dochází k bolestem na hrudi, bušení srdce, dýchavičnosti, dehydrataci, úbytku svalové hmoty, osteoporóze a onkologickým onemocněním. Jedním z faktorů vedoucím k jeho vyčerpanosti je přílišná aktivita intimního života, psychické vyčerpání nebo intenzivní frustrace. Přirozený rozvoj ódžasu je posilován meditací, která probíhá v součinnosti vědomého pozorování dechu a bdělé koncentrace na přítomnost životní energie v srdeční čakře. Tento stav mentálního klidu bez posuzování, vyžadování a stresu přináší psychickou stabilitu, energizuje organismus a probouzí sílu duše.
Více o hlubokém principu lidské imunity se dočtete v článku Ájurvédské tajemství zdravé imunity - ódžas.
Tédžas
Tédžas je čistou podstatou pitta dóši a představuje vnitřní jas, vnější vyzařování osobnosti a princip biologické inteligence každé buňky všech tělesných tkání. Na vnější úrovni představuje teplo a záři Slunce, na vnitřní úrovni potom hořící plamen vnitřního světla, tepla, trávení, metabolismu, buněčné inteligence, pohybu a dynamické energie našeho života. Tělo má tedy svou vlastní inteligenci a léčivou schopnost. Ví, jak se uzdravit v případě nemoci a jaké obranné mechanismy spustit v krizové situaci. Je tedy zapotřebí se naučit svému tělu více naslouchat. Tédžas je ve své podstatě energetickou substancí tepelně upravené stravy, která je pro trávicí oheň měkčí, lehčí a lépe stravitelná. Teplá voda má na trávení očistný a detoxikační vliv. Studená voda vytváří toxiny a oslabuje proces trávení. Z tohoto důvodu je získávání tří životních esencí (ódžasu, tédžasu a prány) pouze ze syrové stravy mnohem obtížnější.
Prána
Prána je čistou podstatou váta dóši a představuje vůdčí životní energii zodpovědnou za činnost dýchací a oběhové soustavy spolu s motorickými a smyslovými funkcemi organismu. Je řídící silou vyšší mozkové činnosti, kardiovaskulárního systému a okysličování tělesných tkání i jednotlivých buněk. Dech ovlivňuje harmonické souznění mezi racionální mužskou a intuitivní ženskou energií v podobě sřídavého nadechování a vydechování pravou (mužskou) a levou (ženskou) nosní dírkou. Pravidelný a klidný rytmus dechu je proto důležitým nástrojem k vědomému ovládání našich emocí i myšlenek a prohloubení duchovního uvědomění.
Dóši a tři životní síly
Všechny tři substance (prána, tédžas, ódžas) mají své sídlo v srdeční čakře, ale zároveň prostupují celým tělem a myslí. Pokud váta dóša začne příliš vysušovat ódžas, dochází k úbytku na váze a rozvoji chronického únavového syndromu. V případě vysoce zvýšené pitta dóši může dojít k závažnému zvýšení tédžasu, který doslova spálí imunitní systém. V takovém případě dochází k rozvoji závažných autoimunitních onemocnění, kdy tělesné buňky začínají vytvářet protilátky ničící zdravé buňky, jako je tomu v případě Bechtěrerovy nebo Crohnovy choroby, dny, revmatické horečky, roztroušené sklerózy, lupénky, dermatitidy či Reynaudova syndromu. Pokud dojde k zablokování toku ódžasu v důsledku příliš nahromaděné kapha dóši, objevují se pocity otupělosti, tíže v končetinách, kloubní otoky nebo lipomy spolu s rozvojem cukrovky, obezity, vysokého cholesterolu a krevního tlaku. Může docházet také k tvorbě zeleného zákalu. K obnově a regeneraci těchto tří životních sil (ódžas, tédžas a prána) pomáhá nejlépe Chyawanprash, mléko, ghí, med, šafrán, rýže, mandle, rozinky nebo chřest.
Kromě zde uvedených ájurvédských ozdravných kúr najdete další doporučené přípravky k posílení imunitního systému v sekci Ájurvédské imunitní balíčky.