Tajemství tělesného zdraví a dobré duševní kondice spočívá v poznání vlastní ájurvédské dóšické konstituce a péči o uchování její rovnováhy v rámci ájurvédského denního cyklu.
Ájurvédský cyklus a denní režim
Ájurvédská medicína pracuje s pojetím biologického času, který souvisí s činností tří dóš Váta, Pitta a Kapha, výživou, trávením a funkcí tělesných orgánů. Každodenní 24hodinový cyklus prochází šesti biologickými fázemi, které se vztahují k převaze působení jednotlivé dóši v daném úseku dne. Životní cyklus se také odehrává ve třech fázích. Dětství (od narození do věku 25 let) je charakteristické zvýšenou funkcí energie kapha. Dospělost (od 25 do 55 let) je pod vlivem energie pitta a ve stáří (nad 55 let) je dominantní energie váta.
Co je to dóša?
Každý člověk má dáno do vínku originální nastavení tří životních principů, které pochází z pěti základních elementů tvořících přírodu. První z nich je kombinace vzduchu a éteru – VÁTA dóša, druhá kombinace ohně a vody – PITTA dóša a třetí je kombinací vody a země KAPHA dóša. Pět prvků nakombinovaných ve třech základních životních silách formují naše fyzické tělo (kapha), starají se o přeměnu potravy a vjemů na energii (pitta) a dávají prostor všem životním funkcím, které udržují v pohybu (váta).
Odhalit, které z nich v nás více převládají a utváří nás takové, jací jsme, včetně našich povahových rysů a zdravotních tendencí, nám poskytuje dobrý návod, jak jednotlivé síly v sobě udržovat v rovnováze, tedy v takovém poměru, který nám je vrozený. To se pochopitelně u každého člověka liší. Co dělá dobře nám, nemusí být vhodné pro ostatní. Proto je nutné vždy naslouchat sobě samým a zvolit si vše podle individuálního konstitučního typu.
Udělejte si orientační dóšický test a poznejte svou vlastní konstituci!
Ájurvédský denní režim Dináčárja
Pravidelný denní režim (dináčarja), který je v souladu s cyklem biologických hodin tří dóš, pomáhá dlouhodobě nastolit přirozenou rovnováhu naší individuální konstituce. Je nedílnou součástí naší péče o psychosomatické zdraví. Tento celostní přístup představuje vhodný životní styl a doplňuje Dóšické terapie, které svými bylinnými přípravky obnovují rovnováhu naší konstituce, která je narušená jednou z dóš, která se z různých příčin v organismu zvýší.
KAPHA cyklus I. (6:00 – 10:00)
Probuďte se před východem slunce a vstaňte před šestou hodinou. Vypijte sklenici teplé vody nebo vlažného džusuči mléka. Nejprve se vyprázdněte a potom si opláchněte zátylek, obličej a oči. Vyčistěte si zuby a v rámci ústní hygieny si můžete jemnými tahy od zadu dopředu s pomocí škrabky nebo gumových výstupků na druhé straně zubního kartáčku seškrábat povrch jazyka. Tento jednoduchý úkon pomáhá odstraňovat nezdravý povlak, toxiny a neživé bakterie. Prospívá dobrému trávení a stimuluje funkci vnitřních orgánů, které mají na jazyku své reflexní body. Jako součást dentální péče můžete převalovat sezamový nebo kokosový olej v ústech a poté si s pomocí ukazováčku jemně namasírovat zubní dásně (gandúša).
Najděte si doma příjemný kout k meditaci a umístěte si před sebe zapálenou svíčku. Zavřete oči a zaměřte svou pozornost nejprve na svůj klidný nádech a výdech. Po každém pomalém nádechu zadržte svůj dech na 1 – 2 vteřiny ve svém srdečním centru uprostřed hrudníku (anáhata čakra) a po každém tichém výdechu udělejte krátkou pauzu před dalším nádechem. Ciťte, že se nenadechujete vzduchu, ale kosmické energie, která protéká uvnitř vás jako řeka.
Po několika minutách pozorování svého dechu pootevřete oči a nasměřujte svou pozornost na plamen svíčky. Představte si, jak z něho s každým nádechem vychází paprsek světla, který vchází do vašeho srdečního centra uprostřed hrudi. Pokaždé, když se nadechujete snažte se cítit, že do svého těla přivádíte mír, sílu z vesmíru a radost. Provádějete to několik minut a potom v tichosti pozorujte, jak se životní energie rozšiřuje ze srdečního centra do celé vaší hrudi. Na závěr proneste třikrát tuto matru: „Mé vděčné srdce je všechno na čem záleží.“ Pravidelným cvičením meditace pocítíte tichou přítomnost a záři svého vnitřního slunce, která vás bude provázet po celý zbytek dne.
Po ranní meditaci můžete provést celotělovou masáž teplým ájurvédským olejem (abhyanga) a poté se věnujte józe, fitness nebo kondičnímu běhu a na závěr se osprchujte teplou vodou. Pak se nasnídejte v souladu s vaší konstitucí a vydejte se s nadšením do nového dne. Pokud se v tomto cyklu budete oddávat spánku, vaše vstávání bude obtížnější a dostaví se spíše pocit únavy, ospalosti a vyčerpání než pocit odpočinku.
PITTA cyklus I. (10:00 – 14:00)
Dopoledne je nejproduktivnější část dne, kdy máme lepší koncentraci a soustředěnou mysl. Je to nejvíce efektivní časový úsek pro intenzivní pracovní činnost. V rozmezí mezi 12. a 14. hodinou přichází čas oběda, kdy je nejsilnější trávicí oheň (agni) a proces metabolismu. Tehdy bychom si měli dopřát chutné a syté jídlo spolu s chvílí relaxace vpodobě 15minutové četby.
Lidé typu váta by měli mít malou, ale výživnou snídani, sytý oběd a teplou, uspokojivou večeři. Lidé typu pitta by měli mít lehkou ovocnou snídani, vydatný oběd a středně velkou večeři. Lidé typu kapha by měli vynechat snídani, řádný oběd by měl být jejich hlavním jídlem a v brzkém podvečeru by si měli dát jen velmi lehkou večeři.
VÁTA cyklus I. (14:00 – 18:00)
Odpolene by měla probíhat druhá část pracovní aktivity spojená více s pohybem a komunikací. V samotném závěru pracovního dne bychom si měli dát večeři podle své konstituční charakteristiky.
KAPHA cyklus II. (18:00 – 22:00)
Podvečer je nejlepší čas na relaxaci, sport (sportujte zdravě podle ájurvévy), četbu a zájmové aktivity. Pro udržení tělesné a duševní rovnováhy je důležité začít a ukončit den dechovým cvičením a meditací. Večer před spaním je proto dobré provést stejné meditační cvičení jako ráno (viz Kapha cyklus I.) jen se zaměřením na měsíční kvality v podobě míru, klidu a uvolnění.
PITTA cyklus II. (22:00 – 2:00)
V tomto časovém rozmezí přichází nejhlubší a nejvíce osvěžující spánek. Pokud jsme ale činnorodí a dlouho vzhůru potom přijde touha po večerním jídle. Budeme se tak cítit plní energie a nebude se nám chtít spát. Dlouhým nočním bděním dochází k narušení procesu regenerace organismu. Ráno je potom těžké a ospalé bez pocitu osvěžení. To má za následek pocit vyčerpanosti a únavy. Pro dobrý spánek se doporučuje spát na pravém boku. Lidé typu váta a pitta by měli chodit spát kolem 22. hodiny a kapha typ by měl chodit spát později kolem 23. hodiny a vstávat nejčasněji.
VÁTA cyklus II. (2:00 – 6:00)
Tento úsek je nejlepším obdobím pro meditaci a rozvoj probuzeného duchovní vědomí. Časové rozmezí mezi 3. a 4. hodinou ranní je známé jako takzvaná "Hodina Boha" (Brahma Muhurta), kterou využívají jogíni a mystici jako speciálně požehnaný čas pro nejhlubší prožitek meditace.