Dominantní typ
Výrazně převládá jedna dóša, druhé dvě jsou zastoupeny jen v poměrně menším množství.
Kombinovaný typ
Dvě dóši jsou poměrně blízce vyrovnané a třetí je zastoupena jen v menším množství.
VÁTA – PITTA nebo PITTA – VÁTA
Pro správné porozumění této kombinaci si přečtěte charakteristiku VÁTA a PITTA. Tento kombinovaný typ disponuje lehkostí váty a dynamickou aktivitou pitty. Svou tělesnou konstitucí jsou to lidé střední postavy, spíše štíhlejší, kteří jsou velmi kreativní a neustále plní nových nápadů. Jsou zvyklí intenzivně pracovat a být v neustálém napětí, což může vést až k přepracování a psychické nestabilitě.
PITTA – KAPHA nebo KAPHA – PITTA
Pro správné porozumění této kombinaci si přečtěte charakteristiku PITTA a KAPHA. Tento kombinovaný typ disponuje dynamickou aktivitou pitty a stabilitou kaphy. Svou tělesnou stavbou jsou to lidé spíše silnější a střední postavy se schopností být aktivní a zároveň dlouhodobě vytrvalí ve svém úsilí. Disponují velkou odolností, a proto se hodí na vedoucí pozice dlouhodobých projektů. V případě dominantnější kapha dóši se může projevovat větší pohodlnost, pasivita a nadváha.
KAPHA – VÁTA nebo VÁTA – KAPHA
Pro správné porozumění této kombinaci si přečtěte charakteristiku KAPHA a VÁTA. Tento kombinovaný typ disponuje stabilitou kaphy a lehkostí váty, zdánlivě tedy protichůdnými silami, kdy jedna dóša podněcuje potřebu změny a druhá ji naopak odmítá. Postava může být buď vysoká a štíhlá pod vlivem váty nebo naopak robustní, pokud ve fyzické konstituci převládá princip kapha dóši. Kombinace těchto dvou principů může vést buď k vytrvalé tvořivosti, nebo k desorientaci a nejistotě.
Vyvážený typ
Všechny tři dóši jsou zastoupeny v téměř stejném poměru.
Takový typ je velmi vzácnou výjimkou. Vyrovnaný tridóšický typ disponuje klidem a silou, nepodléhá ani letargii, ani přílišnému neklidu. Mysl je bdělá a zároveň uvolněná. Fyziologické funkce jsou vyvážené. Nicméně stejně jako u ostatních typů se na základě různých vlivů může některá z dóš vychýlit a způsobit dočasnou nevyváženost. Jejich původní vrozená konstituce však vytváří nejlepší předpoklad pro život v rovnováze a harmonii.
Doporučení pro obnovení rovnováhy
Pokud se začne například u člověka typu váta projevovat nějaká nemoc, je to většinou tím, že se jeho váta dóša výrazně zvýšila. Přílišný nadbytek jedné ze tří dóš se poté vždy projevuje duševní nevyrovnaností a nesprávnou funkcí některých tělesných orgánů. Tyto tři životní síly můžeme uvést zpět do jejich původní rovnováhy s pomocí vhodné stravy (viz charakteristika váta, pitta a kapha dóši), zdravého způsobu života a správného užívání bylin, např. ve formě ájurvédských dóšických čajů. Pokud máte zvýšenou vátu dóšu, pijte VATA čaj, při zvýšené pittě užívejte PITTA čaj a při dominantní kapha dóše si připravujte čaj KAPHA. Ájurvédské dóšické čaje se užívají dlouhodobě v minimálním rozmezí 3 měsíců.